Klinkhammer to popularny i skuteczny emerger, którego wymyślił w latach 80-tych holender Hans van Klinken. Jego celem było imitowanie imitacji wyrajających się chruścików i właśnie teraz, bo to jest okres chruścika sprawdza się wyśmienicie.
Jest to na tyle popularny wzór muchy (prawidłowa pełna nazwa to Klinkhammer Special), iż do jego wykonania stosuje się specjalnie profilowany haczyk o dość oryginalnym kształcie. Ten kształt świetnie nadaje się do różnego rodzaju imitacji emergerów, więc warto go mieć w swoich warsztacie.
Charakterystyczna w Klinkhammerze jest jeżynka, które jest wiązana poziomo w stylu parachute. Jeżynkę taką wykonujemy na bazie z nici (kilka nawojów nici wokół skrzydełka), jednak to nie ona sprawia najwięcej najwięcej problemów, tym problemem dla wielu jest węzeł kończący muchę.
Węzeł można wykonać na kilka sposobów:
- przy większej wprawie używając palców lub oczywiście finisherem (można sobie ułatwić tą czynność obracając muchę w imadle tak by skrzydełko było poziomo)
- używając kleju super glue lub rzadkiego kleju UV (nakładamy niewielką ilość na igłę, podnosimy jeżynkę, smarujemy miejsce między jeżynką, a tułowiem), tutaj nie wykonuję typowego węzła i właśnie tą metodę stosuję częściej.
Materiały na Klinkhammer:
Haczyk: bezzadziorowy FM Fly 550BL Klinkhamer nr 14 (lub zadziorowy model marki Partridge)
Nić: Veevus 16/0 brown
Skrzydełko: biały Para Post Wign marki Hemingway (pływająca przędza)
Tułów: dubbing Waspi Natural Fur Australian Opossum, pod skrzydełko promienie pawia
Przewijka: Quill Body Pearl
Jeżynka: kogut grizzly
Krystian Niemy
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!