Skrzydełka wykonane z lotki kaczki krzyżówki są stosowane od dziesiątek lat i to większość klasycznych wzorów suchych much je posiada. Powiem szczerze, iż uwielbiam piękny wygląd skrzydełek wykonanych z lotki kaczki krzyżówki czy też innego ptaka, ma on w sobie coś subtelnego.
Ja właśnie od nich zaczynałem naukę wiązania skrzydełek suchych much, a właściwie to zostałem nauczony wiele lat temu. Tutaj należą się podziękowania mojemu mistrzowi Kazkowi Czyżowi za wszystko co mi przekazał oraz za udostępnienie kaset VHS z lekcjami kolejnego mistrza Adama Sikory, z których również wiele się nauczyłem.
W klasycznych proporcjach skrzydełka powinny mieć długość trzonka haczyka oraz szerokość około 1/2-3/4 rozwartości łuku kolankowego – osobiście preferuję wąski profil. To tyle o proporcjach, po zawiązaniu kilku/kilkunastu muszek sami je złapiecie.
Pióra kaczki krzyżówki jak i innego ptactwa wodnego posiadają zwarte pióra, których promienie świetnie się łączą/wiążą ze sobą za pomocą delikatnych haczyków, które wyraźnie widać na wydzielonym pojedyńczym promieniu (zdjęcie poniżej).
Do wykonania skrzydełek wykorzystuje się lotki pierwszego oraz drugiego rzędu. W lotkach pierwszego rzędu wykorzystuje się część zewnętrzną chorągiewki do widocznego na poniższym zdjęciu załamania. Właśnie ta szerokość od zewnątrz do linii załamania to maksymalna wysokość jaką możemy uzyskać z danego pióra.
Oderwane pary lotek warto przechowywać wsunięte razem w jakąś rurkę np. po długopisie, to bardzo ułatwia wydzielanie równej szerokości pasm z lotki.
Kilka słów o masowaniu, czyli przygotowywaniu wydzielonych i odchylonych pasm z lotki chorągiewki. Chwytamy pomiędzy kciuk i palec wskazujący pasmo u nasady i delikatnie, ale z wyczuciem poruszając w stronę zewnętrzną skręcamy/masujemy promienie. Czynność tą powtarzamy do momentu aż zobaczymy, że promienie ładnie do siebie przyjegają (nie zdażyło mi się przy kaczce, aby to było więcej niż 10 razy; często wystarczy mniej nawet i 3-4 razy; dużo zależy od jakości piór).
Łatwiej tą czynność pokazać na zdjęciu niż ją opisać, więc może ono wam pomoże.
Przygotowane pasma odrywamy tak, aby błyszcząca, wypukła strona była do wewnątrz. Tak oderwane pasma stworzą nam ładnie wygięty profil litery V.
Uwagi dodatkowe:
– skrzydełka przywiązujemy do podstawy z nici (dwa rzędy nawojów). Podstawa ta nie może być zbyt długa, ponieważ po zawiązaniu skrzydełek na krótszej podstawie mamy jeszcze możliwość przesunięcia skrzydełek w stronę kolanka lub oczka haczyka (dostosowanie wielkości miejsca na jeżynkę).
– podczas pierwszych trzech nawojów mocujących skrzydełko wprowadzamy nić pomiędzy kciuk i palec wskazujący. Podczas wprowadzenia delikatnie rozchylamy końcówki palców. Natomiast podczas zaciągania nici delikatnie zaciskamy je. Każdy kolejny nawój ma być wykonany w stronę kolanka haczyka.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!