Pióra CdC są w ostatnich latach zdecydowanie najpopularniejszym materiałem do wykonywania skrzydełek suchych much. Ich zastosowanie jest prostsze i szybsze w porównaniu do skrzydełek wykonanych z lotek różnego ptactwa.
W imitacjach jętkowych skrzydełko wykonujemy się na początku wiązania sztucznej muszki, przed ogonkiem czy tułowiem. Wcześniejsze wykonanie skrzydełka ułatwia późniejsze wykonanie ogonka oraz tułowia, a na końcu oczywiście jeżynki jeśli występuje w danym wzorze.
Najtrudniejszym momentem dla początkujących będzie z pewnością wykonanie stabilizacji skrzydełek tzw. ósemki, dlatego postarałem się pokazać tą czynność na kilku zdjęciach. Jednak po kilku/kilkunastu muchach czynność tą wykonuje się bez zastanowienia.
Uwagi dodatkowe:
– skrzydełka przywiązujemy do podstawy z nici (dwa rzędy nawojów). Podstawa ta nie może być zbyt długa, ponieważ po zawiązaniu skrzydełek na krótszej podstawie mamy jeszcze możliwość przesunięcia skrzydełek w stronę kolanka lub oczka haczyka (dostosowanie wielkości miejsca na jeżynkę).
– skrzydełko powinno być długości trzonka haczyka.
– podczas pierwszych trzech nawojów mocujących CdC wprowadzamy nić pomiedzy kciuk i palec wskazujący. Podczas wprowadzenia delikatnie rozchylamy końcówki palców. Natomiast podczas zaciągania nici zaciskamy je. Każdy kolejny nawój ma być wykonany w stronę kolanka haczyka.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!