Haczyki muchowe podzielić możemy na dwie zasadnicze grupy: z zadziorami oraz na te bez zadziorów.
Zadziorowe haczyki stosowane są przez większość muszkarzy na całym świecie ze względu na ich dostępność w sklepach, jednak te drugie z roku na rok zdobywają coraz większą ilość zwolenników ze względu na regulaminy łowisk oraz wielu zawodów wędkarskich, gdzie tylko tego typu haki (lub tradycyjne pozbawione zadziorów) są dozwolone. Dodatkowo haczyki bezzadziorowe posiadają niepodważalną dla ryb zaletę: nie uszkadzają ich tak jak te z zadziorami oraz umożliwiają wypięcie ryby po zluzowaniu zestawu lub po wyholowaniu bez jej dotykania (wystarczy złapać za muchę i ją obrócić)!
Haczyki muchowe zadziorowe mają w większości wzorów tradycyjny kształt, charakteryzujący się stosunkowo krótkim i prostym grotem, natomiast wybór modeli, marek jest zdecydowanie ciekawszy dla wędkarza od haczyków oferowanych bez zadziorów.
Haczyki bezzadziorowe ze względu na brak zadziora (którego braku niepotrzebnie obawia się część muszkarzy) posiadają w większości wzorów przedłużony i profilowany grot zapewniający pewniejszy hol. Oferta modeli w ostatnich latach mocno poprawiła się i można wybrać bardzo ciekawe modele do wszystkich rodzajów much, od najmniejszych po bardzo duże szczupakowe w wielkościach 5/0.
W tym miejscu zapraszam do mojego sklepu internetowego (poniżej link), gdzie zawsze służę dobrą poradą.
https://kn-baitsandflies.com/pol_m_Materialy-muchowe_Haczyki-muchowe-205.html
Oznacznia haczyków muchowych (mogą się delikatnie różnić pomiędzy producentami):
Rodzaje:
Dry – sucha
Wet – mokra
Nymph – nimfa
Scud/Czech Nymph/Shrimp – tzw. kiełżowe
Emerger/Caddis pupa/Swimming nymph/Floating nymph – emergery
Streamer – streamer
Długość:
EX* – Extra Short; Short shank (krótki)
STD – Standard
XL* – Extra Long; Long shank (długi)
*dodatkowa cyfra przy oznaczniu określa krótszy lub dłuższy trzonek
Grubość drutu:
XF* – Extra Fine; Fine Wire (cienki)
STD – Standard
XH* – Extra Heavy; Heavy Wire (gruby)
*dodatkowa cyfra przy oznaczniu określa cieńszy lub grubszy drut
Pozostałe:
Down/Straight/Up eye – oczko do dołu/proste oczko/oczko do góry
Barbless – bezzadziorowy
Long needle – długi grot
Haczyki do suchej muchy:
Jak widać na powyższym zdjęciu haczyk do suchej ma prosty trzonek, posiada oczko gięte w dół i co najważniejsze jest wykonany z cienkiego drutu, aby wykonana imitacja jak najdłużej unosiła się na powierzchni wody. Właśnie takich haczyków (w rozmiarach 12-16) użyjemy do wykonania imitacji jętek oraz chruścików, na które najczęściej będziemy łowić.
Oczywiście użyjemy też większych rozmiarów do wykonania dużych imitacji jętek (np. popularnej oraz coraz rzadszej jętki majowej), chruścików, widelnic czy np. imitacji koników polnych.
Haczyki muchowe w mniejszych rozmiarach zastosujemy do jesiennych imitacji jętek, muchówek, ochotek, zimowych komarków i nie tylko.
Haczyki do emergerów:
Haczyki do emergerów, czyli imitacji przeobrażających (coś pomiędzy mokrą/nimfą, a suchą muchą) są wykonywane z cienkiego drutu oraz w większości modeli posiadają oczko skierowane do góry.
Najpopularniejsze są modele o tzw. kiełżowym kształcie (zdjęcie powyżej, po lewej) i praktycznie każdy producent posiada taki wzór. Model ten można również stosować do lekkich nimf.
Haczyki muchowe do mokrej muchy:
Haczyk to mokrej muchy jest wykonany z grubszego drutu niż ten do suchej muchy, również posiada oczko w dół, natomiast długości mogą być tutaj różne. Te z standardową długością trzonka są najpopularniejsze i użyjemy je do większości wzorów rozpoczynając od tych ze skrzydełkami; modele o skróconych trzonku są świetne do wszelkich much jeżynkowych tzw. soft hackle oraz do much używanych do połowu na wodach stojących tzw. bloby.
Rozmiarówka w przedziale 8-14 pozwoli na wykonanie większych wiosennych March Brown-ów, serii Mallard&…, po mniejsze używane w poźniejszym okresie do połowu łososiowatych, kleni, jazi, lipieni i wielu innych gatunków.
Haczyki muchowe do nimf:
Do nimf używa się kilku profili haczyków: od kiełżowych najczęściej stosowanych, poprzez haczyki o prostym wydłużonym trzonku, wydłużonym i lekko wygiętym trzonku, a także popularne wśród zawodników jigowe.
Najczęściej stosuje się haczyki muchowe o wygiętym profilu tzw. kiełżowe, na których wykonamy większość wzorów nimf (chruściki bezdomkowe, kiełże, brązki, …).
Tego typu kształt haczyków występuje w ofertach producentów w różnych grubościach drutu. Te na grubszym drucie warto mieć w większych rozmiarach, aby bezproblemowo zawiązać wzory stosowane jako nimfy prowadzące (mocniej obciążone) mające kontakt z kamieniami leżącymi na dnie.
Haczyki wykonane z cieńszego drutu stosuje się na mniejsze wzory wiązane na skoczku oraz na nimfy lekko obciążone lub bez obciążenia, które chcemy poprowadzić w strefie podpowierzchniowej.
Haczyki muchowe o wydłużonym i prostym trzonku wykorzystuje się do wiązania mocno obciążonych domkowców (chruściki wraz z domkami) oraz imitacji większych larw jak: widelnice, wiosenne jętki w tym tzw. majówki. Z powodzeniem wykorzystamy je do wiązania streamerów.
Najlepiej jednak larwy, o których wspomniałem powyżej prezentują się na haczyku o lekko wygiętym profilu.
W okresie ostatnich kilku lat za sprawą osób startujących w zawodach, przywędrowały do nas haczyki muchowe jigowe. Nimfy wykonane na haczykach jigowych dzięki prowadzeniu grotem do góry posiadają ważne zalety:
– rzadziej czepiają się dna, a to wszystko wymusza odgięte oczko oraz stosowanie ciężkich główek wolframowych typu slotted,
– podczas połowu w miejscach zarośniętych na dnie (rzeki na północy Polski) imitacji „łapią” mniej zielska.
Oferta tych haczyków jest z sezonu na sezon ciekawsza, pierwowzory wywodzą się z Czech i Słowacji, gdzie są produkowane od lat i stosowane przez tamtejszych świetnych zawodników.
Dostępne są modele o prostym trzonku o standardowej długości, a także o szerokim łuku kolankowa i skróconym trzonku, które bardzo dobrze trzymają rybę podczas holu.
Do nimf wykorzystamy również haczyki o prostym trzonku, dokładnie te same co w mokrych muchach oraz suchych muchach (najmniejsze wzory 16-18 i mniejsze).
Haczyki muchowe do streamerów:
Haczyki streamerowe ze względu na swoje główne zastosowanie (wiązanie imitacji narybku) posiadają wydłużony profil oraz są wykonane z mocnego pogrubionego drutu umożliwiającego udany hol większej ryby.
Długości tych haczyków są różne i w niektórych wzorach dochodzą do bardzo długich 9X long, jednak są one ciężko dostępne i z tego względu mało popularne.
Występują też modele haczyków streamerowych, które zostały zaprojektowane specjalnie do imitacji, w których ostrze jest skierowane do góry. Takie haczyki muchowe stosuje się w bardzo płytkich łowiskach, gdzie przynęta wykonana na nim dużo łatwiej prześlizguje się po kamieniach. Oczywiście przy odpowiednio zawiązanemu z góry pęczkowi sztywniejszej sierści, uzyskamy świetnego bezadziorowego streamera na trudniejsze łowiska.
Poza tym warto wiedzieć iż najpopularniejsze haczyki streamerowe wykorzystamy również do wykonywania dużych larw nimf oraz imitacji chruścików domkowców.
Krystian Niemy
I w koncu doczekaliśmy się fachowych opisów, jak dla mnie bomba! zawsze miałem dylemat co do czego, teraz wszystko jasne! Dzięki Krystian
Dla mnie super. Znalazłem tu informacje które niby wszędzie były, ale nie do końca.Naprawdę dziękuję.
bardzo dobra strona przydała mi się
Cieszę się, że taka stronka istnieje bo znalazłem na niej dużo ciekawych informacji. Na pewno zaglądnę tu jeszcze nie raz. Kawał dobrej roboty. Pozdrawiam.
świetny materiał 🙂 pozdrawiam
Krystian
super stronka
jestem poczatkujacym
dla mnie ta strona to bomba
pozdrawiam
Witam,
właśnie zacząłem przygodę z muszkarstwem – ta strona na stałe zagościła w moich zakładkach stając się bezcennym podręcznikiem 🙂
Pozdrawiam
Świetna strona, bardzo dobre opisy, często będę tu zaglądał 🙂 właśnie takiej strony szukałem, i znalazłem. pozdrawiam
Własnie zaczynam przygode z wedkarstwem muchowym i zamierzam krecic muszki. Jak dla poczatkujacego bomba.Ta wiedza przyda sie napewno :). Jeszcze raz dzieki. POzdrawiam i połamania .
STRONA REWELACYJNA PROSTO I PRZEJZYSCIE WYTŁUMACZONE GRATULACJE I WIELKIE DZIĘKI