Tutaj wybór jest przeogromny, pióra ze wszystkiego do wszystkiego. Tutaj wbrew pozorom na początku nie trzeba wiele. Do klasycznych podstaw zaliczyłbym:
– skrzydła kaczki krzyżówki (skrzydełka suchych i mokrych much)
– piórka CdC na skrzydełka oraz tułowie suchych much (kolory naturalne: szary, brązowy, żółty, biały)
– lotki z sterówki bażanta na ogonki i tułowia, popularna brązka jest wykonana z tego materiału (kolor naturalny, od niego zaczynamy i trzeba go mieć)
– pióra marabuta na proste i skuteczne streamerki, imitacje pijawek czy larw ważek i nie tylko (czarny, biały warto mieć; później trzeba dokupić czerwony, oliwkę, brąz i kolory fluo)
– pióra pawia (oczko oraz promienie z tego pióra), które zostaną wykorzystane na wiele skutecznych suchych i mokrych much oraz nimf
– pióra koguta Coq de Leon to realistycznie wyglądający materiał o prążkowanej dwukolorowej strukturze na ogonki suchych much oraz nimf. Stosowany w najlepszych muchach używanych przez czołowych zawodników.
Co do jakości piór to tutaj bywa różnie, najlepsze jakie spotkałem i wcale nie najdroższe są produkty angielskiej firmy Veniard (firma o prawie 90-letniej tradycji). Cała reszta to przepakowane w kraju materiały muchowe kupowane jak ja to nazywam „na wagę”, z których jakością bywa różnie.
Jakie pióra na jeżynki?
Zdecydowania większość fly tierów używa do wykonywania jeżynek much dwóch rodzajów piór, tzn. do suchych much kapek z kogutów, natomiast do mokrych much, nimf i streamerów kapek z kur. Jednak są pióra z innych części ptaków, które wiele osób pomija.
Suche muchy
Różnice w tych materiałach są znaczące, pióra koguta są sztywniejsze i nie podbite puchem przez co nie ciągną wody i dłużej pozwalają muszce utrzymywać się na powierzchni wody oraz oczywiście imitują odnóża takiej muchy.
Tutaj używa się głównie kapek szyjnych (szerszy zakres wielkości piór, do malutkich stosowanych w najmniejszych suchych muszkach) oraz kapek siodłowych (mniejsze zróżnicowanie wielkości piór, ale bardzo wydajne) z kogutów hodowanych specjalnie do celów pozyskiwania piór (tzw. hodowle genetyczne, w których krzyżuje się różne rasy kogutów i kur; przykładowe zdjęcia kapek powyżej). Pióra z takich kogutów są zdecydowanie dłuższe oraz posiadają równiejsze promienie od piór z tanich kapek indyjskich.
kogut w kolorystyce grizzly z genetycznej fermy Howard Hackle – zdjęcie udostępnione przez Johna Howarda
Dla porównania z jednego pióra z kapki indyjskiej wykonany jedną jeżynkę (do jeżynki na całym tułowiu tzw. palmer często trzeba użyć więcej niż jednego pióra), natomiast z pióra z siodła genetycznego koguta można wykonać jeżynki/palmery w 10 muszkach (długość takiego pióra sięga 20cm, a w niektórych przypadkach są one i dłuższe).
Oczywiście jakość kapki, a co za tym idzie jakość piór zależy od ceny, wysokiej jakości kapka genetyczna kosztuje i kilkaset złotych.
Odstępstwem od reguły są jeżynki suchych much takich jak March Brown, ale nie tylko. Jeżynka taka jest wykonana z jednego pióra z kapki koguta oraz z jednego pióra kuropatwy (pierwsze dajemy kuropatwę, później koguta).
Poza piórami z kapek na jeżynki suchych much używa się również pióra CdC, sztywniejszej sierści zająca. Takie jeżynki wykonuje się poprzez skręcenie materiału w rozdwojonej nici lub metodą dubbingu w pętli.
Mokre muchy, nimfy i streamery
Kapki szyjne kur to podstawowy materiał do wykonywania mokrych much. Pióra z tych kapek są miękkie, łatwo namakają i dobra pracują w wodzie.
Do większych mokrych much oraz do streamerów typu Matuka (skrzydełko i ogonek są wykonane z jednej lub dwóch par tych piór) używa się kapek siodłowych kury (pióra są dłuższe niż w kapkach szyjnych).
Do największych sztucznych much np. szczupakowych, morskich świetnie nadają się pióra z kapek siodłowych kogutów (posiadają one jeszcze dłuższe pióra niż w kapkach siodłowych kur). Wykonamy z nich obfite jeżynki i palmery.
Warto z swojej kolekcji materiałów muchowych mieć pióra kuropatwy, z której używa się głównie pióra szare oraz brązowo nakrapiane z grzbietu na jeżynki i ogonki wielu klasycznych wzorów. Wg mnie po kapce szyjnej kury jest to materiał nr 2 i trzeba go mieć.
W wielu wypadkach używa się również pióra pokrywowe z skrzydeł takich ptaków jak kuropatwa, słonka, padwa oraz piękne niebieskawo zabarwione pióra sójki. Wszystkie te pióra mają one ciekawy wzór oraz kolor i warto z tego skorzystać.
Kapka szyjna czy siodłowa koguta?
Takie pytanie zadaje sobie wielu, gdy staje przed wyborem kapki do wykonywania jeżynek suchych much. Oczywiście pytanie to dotyczy wysokiej jakości kapek z specjalnych hodowli/ferm, popularnie nazywanych genetykami.
W wypadku posiadania mniejszego budżetu jesteśmy skazani głównie na indyjskie kapki szyjne koguta, niestety.
Po pierwsze musimy sobie odpowiedzieć wg mnie na 2 pytania, w tym dla większości z nas pierwsze jest najważniejsze:
- jakiej wielkości muchy zamierzamy wykonywać?
- jaką ilość much zamierzamy wykonywać?
Jeśli zamierzamy wykonywać muchy w pełnym zakresie wielkości, od streamerów po malutkie lipieniowe suche muszki to kapka szyjna koguta będzie świetnym wyborem. Tutaj pewnie ktoś pomyśli kapki szyjne koguta, a pisze o streamerach – dokładnie tak, w szyjnych genetykach największe pióra świetnie się do tego celu nadają.
Natomiast jeśli zakres wielkości much będzie wąski, powiedzmy od nr 10 do 14, max. 16 oraz/lub będziemy wykonywać duże ilości much lub much z obfitym palmerem to kapka siodłowa będzie najlepszym wyborem.
Tutaj jedna uwaga: warto zakupić całą kapkę, aby mieć pewność posiadania pełnego jak na siodło zakresu wielkości piór.
Dobra robota. Jako „raczkujący krętacz” b. często tu zaglądam. Świetny tekst o materiałach.
Fajne opisy i o materiałach i o muszkach szkoda że tak mało w jezyku polskim i Pana własnych muszkach . Pozdrawiam miło.
świetna strona często korzystam z pomysłów jak zrobic nową muszke polecam poczatkujacym i nie tylko
Bardzo dobrze zrobiona strona. Często na nią zaglądam. Muszki wiążę od kilku lat i znajduję tu wiele ciekawych pomysłów i tekstów. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam nad San :))
Zgadzam sie w pełni z poprzednikami strona jest świetna. Jestem początkujący w kreceniu muszek i bardzo mi pomogły opisy. Pozdrawiam pomysłodawce i wykonawce..
Bardzo ciekawa stronka dla początkujących i nie tylko.Jeżeli chodzi o opisy to faktycznie troszeczkę za mało w języku polskim ale stronka dopiero co zaczęła działać.
Super stronka najlepsza jaką widziałem jest wszystko czego oczekiwałem po prostu stronka jest genialna
Świetna strona. Tego mi brakowało. Gratulacje dla autora!!!!!!!!!!!!!
Tak trzymać – poproszę więcej!
Panowie dziękuję bardzo za miłe słowa oraz za uwagi do strony, które kierujecie na maila. Wszystkie je notuję, cześć z nich już wdrożyłem, a z reszty na pewno skorzystam.
Serdecznie pozdrawiam.
Na tej stronie w końcu dowiaduję się co się z czym je. Krystian wielki szacun
Brawa dla Ciebie-tutaj każdy znajdzie coś dla siebie,zarówno początkujący jak i zaawansowany.Tak trzymać!!!
Właśnie zaczynam kręcić i nie wiedziałem jakie materiały kupić na początek. Super stronka nie zastąpiona zwłaszcza dla początkujących, pozdrawiam i tak trzymać.
Muchy wiaże od kilku lat…ta strona to kawał dobrej roboty…brawo
Strona naprawdę niezła, jeśli ktoś zaczyna wyrób much, to jest ona jak najbardziej godna polecenia. Coś czuję, że będę tu częstym gościem.
Rewelacyjna strona! czysta, ładnie prosto podzielona, wiele informacji które są prosto i fajnie opisane dla początkującego jak ja. Informacje tutaj zawarte otwierają oczy na wiele pomysłów. Znalazłem odpowiedzi na każde pytanie które potrzebowałem. Pozdrawiam
po odkryciu tej rewelacyjnej strony znowu wziąłem się za kręcenie much,bo nie ma większej radości jak łowienie ryb na swoje rękodzieła.Połowu rekordowych w 2013r. życzę całej braci wędkarskiej
istotnie jak zreszta zauwazyl autor niezwykle istotna jest problematyka nazewnictwa ,z racji iz mieszkam w irlandii odwiedzajac tutejsze sklepy internetowe (pewnie zreszta niezle zaopatrzone) kupuje szczerze mowiac ….na oslep….to dosc …problematyczne ….musze przyznac
Bardzo przydatne info dla nowicjuszy takich jak ja.
Super stronka bardzo dużo się nauczyłem 😉 DZIĘKI
Jak chodzi o lepka powłokę na klejach uv to rzecz normalna i przydatna. Zrobiona jest celowo do lepszego połączenia z kolejna warstwa lub np do przytrzymania innego materiału jak brokat (obecnie rzadko stosowany). Do much często daje się tylko jedna warstwę stąd też lepka warstwa jest zbędna. I tu na przeciw nam wychodzą firmy wędkarskie i daja możliwość zakupu kleju bez owej warstwy.